Yine mi kuş gribi?

Muğla’nın Milas ilçesinde kuş gribi hastalığı şüphesiyle bir kişi yaşamını yitirdi. Aynı gün hastanın 22 yaşındaki kızı da benzer belirtilerle apar topar tedaviye alındı.

Milas’a bağlı Selimiye beldesinde yaşayan İlyas Y, ani başlayan yüksek ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı, eklem ve kas ağrısı, şiddetli yorgunluk, solunum güçlüğü belirtilerinin ardından aniden yaşamını yitirdi.

İlyas Y’nin yaşadığı beldede defnedilmesinin ardından, aynı gün akşam saatlerinde Begüm Y. (22) adlı kızı da babasında görülen belirtilerle hastalandı. Ailenin çağırdığı ambulansla 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi acil servisine kaldırılan genç kıza ilk müdahale burada yapıldı.

Akciğer röntgeni çekilen genç kızın, durumunun ağır olduğu belirlenince hemen harekete geçilerek İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne sevki sağlandı. Tedavi altına alınan Begüm Y.’nin durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

Hastalığın henüz net teşhis edilememesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı’na bilgi veren devlet hastanesi yetkilileri, acil servisi ve bazı servislerin tahliyesini sağladı. Acil bölümüne, önemli durumlar dışında hasta kabul edilmedi. 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ziyanur Başer ve Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Doktor Duygu Sarı da hastaneye gelerek kriz koordinasyonunu sağladı.

Hastaya müdahale eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Turcen Konya Dönmez; “Bakanlığımız, hastane ve Toplum Sağlığı Merkezi gerekenleri yaptı. Hasta şu anda ambulansla hastaneye sevk ediliyor. Aynı aileden iki kişi de benzer belirtiler taşıyordu. Grip semptomlarından şüpheleniyoruz.” diye konuştu.

Toplum Sağlığı Merkezi ve 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi doktorlarından oluşan ekibin hasta ailesinde gece saatlerinde yaptığı incelemede de herhangi bir olumsuz duruma rastlanmadığı öğrenildi.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)