Kızılcığın faydaları

Zengin C vitamini kaynağı olan kızılcığın faydaları arasında kötü kolesterolü düşürme, kanser tümörlerini tedavi etme gibi birçok önemli madde var.

Kızılcığın faydaları

Kızılcığın tam bir C vitamini kaynağı olduğunu özellikle vurgulayan Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, kızılcık meyvesinin yararları hakkında önemli bilgiler verdi.

Kızılcık, bünyesinde yüksek miktarda lif ve E vitamini bulundurur. Yarım bardak kızılcık (125 ml) 23 kaloridir ve bu miktar bile 2 mg lif ve 7 mg C vitamini sağlamaktadır.

Kızılcık, bünyesindeki C ve E vitaminlerinin yanında K vitamini, manganez ve yüksek miktarda doğal bitki kimyasalları olan fitonutrientler de içermektedir. Bunlar, vücudu zararlı serbest radikallere karşı koruyucu özelliğe sahip maddelerdir hem iltihap karşıtı hem de anti-kanser özellikler göstermeleri nedeniyle oldukça faydalıdırlar.

İdrar yolları enfeksiyonunu engeller

Kızılcıkta bulunan yüksek orandaki proantosiyanidinler, bazı bakterilerin idrar yolu duvarlarına yapışmasını ve orada çoğalmasını engeller. Bu sayede idrar yollarında oluşabilecek enfeksiyonlarla mücadeleye yardım ederler. Özellikle tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan bireylerin kızılcık tüketimi şiddetle önerilir.

Yapılan çalışmalarda kızılcık tozunun komplike üriner sistem enfeksiyonlarında sıklıkla karşılaşılan ‘Proteus Mirabilis’ bakterisinin çoğalmasını engellediği, hatta bakteriyi engellediği saptanmıştır.

Ayrıca kızılcık meyvesinde bulunan suyun ‘Helikobakter Pilori’ bakterisinin mide duvarına yapışmasını da önleyerek mide ülserlerine karşı koruma sağladığı da bilinmektedir.

İyi kolesterolü artırır, kötü kolestrolü düşürür

Yapılan bazı bilimsel çalışma ve araştırmalar, kızılcıktaki polifenollerin antiinflamatuar (iltihap karşıtı) mekanizmalar sayesinde trombosit birikmesini önleyerek ve kan basıncını azaltarak kardiyovasküler hastalığı azaltabileceğini göstermektedir.

Kızılcık, kötü kolesterolü (LDL) düşürüp iyi kolesterolü (HDL) artırarak kalp sağlığını desteklemektedir. Yapılan bilimsel bir çalışmaya göre; günde 1 bardak şekersiz kızılcık suyu tüketiminin iyi kolesterolü %10 artırdığı tespit edildi.

Kızılcık antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri ile aynı zamanda beynin yaşa bağlı hafıza kaybı ve koordinasyon bozukluklarından korunmasını sağlar.

Tümör gelişimini yavaşlatır

Yapılan araştırmalar kızılcığın tümör gelişimini yavaşlattığı yönündedir. Prostat, karaciğer, göğüs, yumurtalık ve kolon kanserlerine karşı pozitif etki gösterdiği saptanmıştır. İçerdiği yüksek miktar salisilik asit ile şişlikleri azaltıcı, kan pıhtılarını önleyici ve tümörleri ortadan kaldırıcı rol oynar.

Dişleri ve ağzı bakterilerden korur

Kızılcıktaki proantosiyanidinler bakterilerin diş yüzeylerine bağlanmasını önleyerek ağız sağlığını korumada yardımcıdır. Aynı zamanda asit üretimi ve plak oluşumunu engelleyerek diş eti hastalığını önlemede yararlı olabileceği düşünülmektedir. C vitamini içeriği ile de iskorbüt hastalığına karşı koruma sağlar.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)