Stres, sedef hastalığını tetikliyor

Kendisini ve belirtilerini en çok yirmili ile ellili yaşlar arasında gösteren sedef hastalığının, ilk akla gelen belirtileri, gümüş renginde pullu bir görüntü ile kırmızı lekelerin üstünün kapanmasıdır.Tam olarak nedeni bilinmeyen bir hastalık olan sedefin kesinleşmiş bir tedavisi de yok.

Sedefin hayat boyu devam eden kronik bir deri hastalığı olduğunu belirten On Klinik Dermatoloji Uzmanı Dr. Türkan Aksöz, özellikle psikolojik stres ve sıkıntının sedefi tetiklediğini söyledi…

Deride kırmızı ve beyaz döküntülerle kendini gösteren ve kişiden hayat boyu ayrılmayan bir hastalık olan sedef, toplumda çok sık rastlanıyor.

On Klinik Dermatoloji Uzmanı Dr. Türkan Aksöz, sedefe neden olabilecek faktörleri şöyle anlatıyor:
” Pek çok kişi için korkutucu bir hastalık sedef hastalığı kronik bir deri hastalığıdır. Deride çeşitli şekillerdeki lezyonlarla kendini belli eder ve hayat boyu devam eder. Sedefin belli bir derecede genetik gelişli olduğu, hayatın herhangi bir anında çeşitli fiziksel ya da psikolojik travmaların bunları tetiklediği düşünülmektedir. Özellikle de bunların en başında da stres geliyor. Stres, sedefin başlamasında, sürmesinde ve alevlenmesinde çok önemli bir etken. Ayrıca çocukluk çağlarında boğaz hastalıkları, üst solunum yolları enfeksiyonları ile nadiren de olsa aşılar, büyük üzüntüler, psikolojik kaynaklı stres ve sıkıntılar bu hastalığın tetiklenmesinde rol oynamaktadır.”

20-40 yaş arasında yaygın
Sedefin toplumda görülme oranının çok fazla olduğunu da vurgulayan Aksöz, 20-40 yaş arası daha çok görüldüğüne dikkat çekiyor.

Tam olarak nedeni bilinmeyen bir hastalık olduğu için sedefin kesinleşmiş bir tedavisinin de olmadığını söyleyen Dr. Türkan Aksöz, tedavi konusunda şu bilgileri veriyor:
“Sedefin de türleri vardır. Klasik sedef daha ziyade dirsekleri, dizleri, kalça bölgesini tutan ya da saçlı derede görülen, el ve ayakları bazen tırnakları tutabilen ve çeşitli büyüklükteki lezyonlarla kendini gösteren bir hastalıktır. Bu damla şeklinde de olabilir, biraz daha büyük de olabilir. Bunlar türüne göre farklı şekilde tedavi edilir. Biz burada kortizonsuz doğal ürünlerle sedef tedavisi gerçekleştiriyoruz. Tedavide Lut Gölü’nden elde edilen hormonsuz, kortizonsuz, doğal ürünler kullanıyoruz. İlaçların uygulanmasından sonra ilk iyileşme belirtileri 3-4 hafta sonra kendini gösteriyor. Tedavide birkaç aydan üç yıla kadar kişinin cildi temiz olur. Tüm dünyadaki 126 On Klinik şubesinde bugüne kadar binlerce kişi bu yöntemle tedavi edildi. Türkiye’de yeni başladık ve bugüne kadar 300’e yakın hasta baktık. Bu hastaların içinde tedaviyi muntazam kullananlarda başarı oranı yüzde 90.”

SEDEFİ OLANLARA ÖNERİLER

  • Bazı ilaçların veya tedavinin birden kesilmesi hastalığın başlamasında etkili olabilir.
  • Doğal güneş ışığının sedef üzerine olumlu etkisi vardır. Ancak deride yanık oluşturacak kadar güneşlenmek sedefi alevlendirebilir.
  • Kış aylarında nem oranının azalması derinin kurumasına ve kaşınmasına yol açar. Kaşımak da sedefi alevlendirebilir.
  • Deriye fiziksel travma, enfeksiyonlar (farenjit), psikolojik stres ve bazı ilaçlar gibi çevresel faktörler ailesinde sedef hastalığı olmayan kişilerde bile sedefin başlamasını sağlayabilirler.
  • Sedefe yatkınlığı olan kişilerde psikolojik stres ve sıkıntılar sedefi başlatabilir veya var olan sedefin artışına yol açabilir. O nedenle stresten uzak durmanın faydası olacaktır.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)