El titremesi ile ilgili merak edilenler

El titremesi, kişilerin günlük aktivitesini aşırı derecede etkileyen bir sağlık sorunudur. Öyle ki, titremenin şiddetine göre hastanın iş yapma kabiliyetini bozabileceği gibi sosyal yaşantısının da bitmesi tehlikesi bile ortaya çıkabilir.

Nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ, el titremesi ile ilgili merak edilen noktalara açıklık getirdi.

El titremesinin birçok nedeni ve tipi vardır. Halk arasında en çok Parkinson hastalarında olduğu sanılır. Fakat el titremesi ailesel özelliğe bağlı, kalıtsal olan ve de esansiyel tremor (ailesel el titremesi) dediğimiz el titremeleri de sıkça görülür.

Ben çok basit olarak birkaç çeşit sıkça görülen el titremesi çeşitlerinden bahsedeceğim.

1. İstirahat tremoru

Çok basit olarak özetlersem bu titreme kişi elleri hareketsiz haldeyken yani dururken olur. Hareket esnasında kayıp olur. Parkinson hastalığında görülen titreme bu tip titremedir. zaman geçtikçe hastalık ilerledikçe hareket halindeyken de el titremeleri olabilir.

2. Esansiyel tremor (ailesel el titremesi)

Sık rastlanır. Genelde bir elde başlar ve zamanla diğer ele de geçer. Kural olarak hareket halindeyken başlayıp, istirahatteyken geçse de, istirahat halindeyken de görülebilir. Yeme, içme ve yazı yazma bozulabilir.

Hastalığın tanısı bazen tesadüfen konur veya hasta titremenin yarattığı sosyal sorunlarla doktora başvurur. El Titremeleri dışında her şey normaldir. Hastaların yarısından çoğunda Aile öyküsü vardır.

Hastalık her yaşta olabilir. Fakat sıklığı yaşta beraber artar. Ailevi vakalar genelde erken yaşta başlar çoğu zaman yavaş ilerler. Fakat hastalığın ileri evresinde aşırı titremeden dolayı hareketler çok kısıtlanır. Heyecan, sinir, yorgunluk, ısı değişikliği vs. titremeyi arttırır. Uykuda titreme kesilir.

3. Intansiyon tremoru

Bu titreme istemli hareket esnasında ortaya çıkar ve hedefe yaklaşırken titreme artar. Beynin bir bölümü olan cerebellum denen kısmın rahatsızlıklarında sıkça görülür.

4. Psikojenik tremor

Ani başlar. Bir psikolojik sorundan sonra başlayabilir. Tipik bir özelliği yoktur. Kadınlarda daha sık görülür. En çok ailesel tremor ile karışır.

Bunlardan başka vücudu ilgilendiren birçok titreme tipi vardır. Ben ayrıntıya girmeden çok basit olarak en sık karşılaşılan el titremelerinden bahsettim. Titremenin teşhisi ve tedavisi uzmanlık gerektirir. Titreme iyi tedavi edilirse yüz güldürür sonuçlar elde edilir. Tabi ki tedaviye dirençli vakalar vardır. Fakat bunları tedaviyle minimale indirmek mümkündür.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)