Üç kişiden biri böbrek hastası

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Türk, böbrek hastalıklarının gün geçtikçe çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını bildirdi.

Türk, böbrek hastalıklarının en önemli sebeplerinin, şeker hastalığı, hipertansiyon ve böbrek taşları olduğunu ifade ederek, böbrek fonksiyonlarındaki bozulmanın diğer nedenlerinin de böbrek iltihaplanması, taş ve kistik hastalıklar olduğunu belirtti.

Böbrek hastalığının çok sinsi seyrettiğini ifade eden Türk, şunları kaydetti:

”Son aşamaya gelinceye kadar fark edilmeyebilir. İlk belirtisi çok su içme ve çok sık idrara çıkmadır. Her gece tuvalete kalkan ve su içme isteği olan kişilerin mutlaka böbreklerini kontrol ettirmeleri gereklidir.

Böbrek fonksiyonları yüzde 15’in altına düştüğü zaman, hastanın yaşamını devam ettirebilmesi için hemodiyaliz, periton diyaliz ya da böbrek nakli yaptırması gerekir. Ayrıca şeker hastaları her yıl, hipertansiyonu olanlar da düzenli olarak böbreklerini kontrol ettirmelidir.”

Sağlık Bakanlığı ve TÜBİTAK destekli olarak Türk Nefroloji Derneğinin yaptığı çalışma sonuçlarına göre, erişkin nüfusta her altı kişiden birinin böbrek hastası olduğunu vurgulayan Türk, hastaların yüzde 90’nının hastalığının farkında olmadığını ifade etti.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)