Türkiye’de EHEC tehdidi var mı?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, mide bulantısıyla birlikte kusma ve ishalle ortaya çıkan, 17’si Almanya’da, birisi ise İsveç’te olmak üzere toplam 18 kişinin ölümüne yol açan E.Coli bakterisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Akdağ konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bilimadamları EHEC mi yoksa “E.coli” dediğimiz bakterinin bir türü mü bunu tartışmaya başladılar. Ama gerçekten Avrupa için zor bir durum. Kanlı bir ishale yolaçabilen bir hastalık zaman zaman durumu ağırlaştırarak ölüme neden oluyor. Biz her zaman olduğu gibi bu olayda da seri davrandık. Bilim Kurulu’muz çalıştı ve bir rapor sundu. Türkiye’de şu anda bu bakteri yok. Biz Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Hıfzısıhha olarak bu bakteriyi takip ediyoruz.

Vatandaşlarımıza bazı tavsiyelerimiz var. Yaz mevsiminde ellerini iyi yıkamalılar, özellikle yemek yemeden ve çocukları beslemeden önce. Bunun yanında çiğ sebzeleri mutlaka çok iyi yıkayarak tüketmeliler. Pişirilerek yenilmesi gerekenleri iyi pişirmek gerekiyor. Türkiye’ye inşallah hiç gelmez. Gelse de korunmuş olacağız.”

Yeni sağlık projeleri

Yeni dönemde evde sağlık hizmetiyle ilgili çalışmaların yapılacağını belirten Bakan Akdağ şunları da söyledi:

“Bütün yatağa bağlı hastaları evde takip etme projemiz var. 40 bin hastamız bu hizmeti almaya başladı. Ancak 100 bin hastamızın da ihtiyacı var. Onlara da bu hizmeti vereceğiz. Sondasından tutun da oksijenine kadar tüm hizmetleri Sağlık Bakanlığı olarak biz vereceğiz. Yeni dönemde gerçek bir randevu sistemine geçiyoruz. Sıra alma çabası şeklinde olmuştu SSK’lı hastalarda. İstediğiniz doktora istediğiniz zaman randevu alacağınız bir sistem olacak. Tüm hastaneler doktorlarımız hakkında nerede bulunduklarına dair bilgi veriyorlar. 182 numaralı telefondan randevu alınabilecek. Şu anda 40 ilde, 20 milyon vatandaşımız bu sistemden yararlanıyor. Yıl sonuna kadar tüm şehirlerimizde bu uygulama başlamış olacak.”

Dev şehir hastaneleri

Bakan Recep Akdağ, dev şehir hastanelerinin de yaygınlaşacağını ifade ederek şöyle devam etti:

“Dev şehir hastaneleri Doğu’ya yapılmaya başlandı. Van, Diyarbakır ve Erzurum’da ilk binaları yaptık. İş bununla bitmiyor. Araziler geniş, sağlık kampüsleri dediğimiz dev şehir hastaneleri yapacağız. 22 ilimizde önümüzdeki dönemde tamamlanmış olacak.

AK Parti olarak 2011 sonuna kadar hedefimiz şu: Biliyorsunuz tüm hastaneleri dönüştürdük. Konforlu yatak odaları olan hastaneler. 2015 sonuna kadar dönüştürülmesi gereken hiçbir hastane kalmayacak. Türkiye’nin sağlık binası ihtiyaçlarını 40 yıllığına bitirmiş olacağız.”

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)