Tavuktan zehirlenme vakaları yazın artıyor

Yaz sıcaklarının artış göstermesiyle birlikte gıda zehirlenmeleri de artıyor. Uzmanlar, insan sağlığını tehdit eden hatta ölüme bile götüren gıda zehirlenmelerinin büyük iş gücü ve sağlık giderlerine de sebep olduğunu belirtiyor.

Sakarya Tabip Odası Başkanı Dr. Dursun Bostancı, özellikle yaz aylarında gıdaların saklama, hijyen ve üretilme koşullarına her zamankinden daha fazla önem gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bostancı, özellikle et, süt ve deniz ürünlerinin sıcakta çabuk bozulduğuna dikkat çekiyor.

Gıda zehirlenmesinin halsizlik, baş ağrısı, kusma, karın ağrısı ve ishal şikayetleriyle kendini gösterdiğini vurgulayan Bostancı, ileri gıda zehirlenmelerinin ölüme bile yol açabileceğinin altını çizdi.

En hızlı bozulan gıdaların başında tavuk eti ve süt ürünleri geldiğini dile getiren Bostancı, şu uyarılarda bulundu:

“Beyaz et, yumurta ve çiğ sütte görülen salmonella bakterileri zehirlenmelere yol açıyor. Bu sebeple sıcak günlerde tavuk soğutucudan çıkarılır çıkarılmaz pişirilmeli ve en kısa sürede tüketilmeli.

Özellikle düğün, sünnet gibi cemiyetlerde uygun saklama şartlarına riayet edilmeyen tavuk etinden kaynaklanan zehirlenmelere sıkça rastlıyoruz. Ayrıca içinde domates bulunan gıdalar da çabuk bozulabiliyor.”

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)