Şiddetli regl ağrılarınızı hafife almayın

Uzmanlar, adet görme sırasında şiddetli ağrı hissedilmesi halinde, jinekolojik muayenenin mutlaka yapılması gerektiği uyarısında bulundular.

Bir tüp bebek merkezinin Tıbbi Direktörü Operatör Dr. Osman Denizhan Özgün, adet ağrısının, kramp tarzında, bele ve kasıklara, bazen bacaklara vurabilen şiddetli bir ağrı olarak tanımlandığını, bu ağrıya bazı kadınlarda bulantı, kusma, sinirlilik, kabızlık, ishal ve sık idrara çıkma gibi şikâyetlerin de eklenebildiğini söyledi.

Özgün, ağrılar çok şiddetliyse ve başka jinekolojik belirtiler de eşlik ediyorsa, mutlaka jinekolojik inceleme yapılması gerektiğini belirtti.

Özgün, jinekolojik muayene ile adet sancısının farklı bir nedenle ortaya çıkıp çıkmadığının tespit edilmesinin amaçlandığını belirterek, “Burada genellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen ‘ikincil adet ağrısı’ dediğimiz sebepler ortaya çıkmaktadır’ ’ diye konuştu.

İkincil nedenler arasında, “rahmin en iç tabakasının rahmin dış tabalarında ve ya rahim dışı bir bölgede bulunmasının, rahim ağzında darlığın, rahim tümörlerinin, rahmin farklı pozisyonlarda olmasının, rahim ve komşu organların iltihabi hastalıklarının ve psikolojik faktörlerin’’ bulunduğunu ifade eden Özgün, bazı kadınların bu periyodu rahat ve ağrısız bir şekilde atlatırken, bazılarının çok fazla acı hissi duyduğunu söyledi.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)