Meme kanseri psikolojinizi etkilemesin

Bu hastalıkla mücadele sırasında çok ciddi psikolojik dalgalanmalar yaşanıyor.Meme kanseri, teşhisinde geç kalınması halinde öldürücü olabilen ve kanser türleri arasında sık görülen bir hastalık.

Hasta, meme kanseriyle mücadelesi sırasında çok ciddi psikolojik dalgalanmalar yaşıyor.

Roma Katolik Üniversitesi Genel Cerrahi Uzmanı ve Multidisipliner Meme Merkezi Direktörü Prof. Dr. Riccardo Masetti, “Kadının kanser hastalığıyla mücadelesi ve memesini kaybetme duygusu depresyona neden oluyor ve cinsel yaşamda olumsuzluklara yol açıyor” diyor.

Tıbbın ve tıp teknolojisinin ilerlemesi, yapılan rekonstrüksiyonların daha iyi sonuç vermesini ve bu konunun sorun olmaktan çıkarak psikolojik yükün hafiflemesini sağlıyor.

Ameliyatların yüzde 70’i çok başarılı

Meme rekonstrüksiyonu yapılan kişinin sahip olduğu yeni meme kendi memesi gibi olmasa da, hasta bu uygulamayı çok olumlu algılıyor.

“Bu ameliyatlar sayesinde hastalarımızın mutluluklarını ve yaşam kalitelerini belirgin oranda artırma hedefimize ulaştık” diyen Prof. Dr. Masetti, yaptıkları ameliyatların yüzde 70’inden çok başarılı sonuçlar aldıklarını söylüyor.

Geride kalan yüzde 30’luk hasta grubunda ise kozmetik açıdan daha iyi sonuçlar elde edilmesi için ek ameliyatlara ihtiyaç duyulabiliyor.

Kişiye en uygun tedavi seçiliyor

Günümüzde yapılan ameliyatların daha kolay teknikler içermesi ve operasyon sürelerinin kısalığı, hasta lehine bir durum olarak değerlendiriliyor.

Bu konuda 2 seçenek bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Masetti, “Bunlardan birinde implant kullanılıyor ve ameliyat 1-1.5 saat içinde bitiriliyor.

Kişinin kendi dokusunun kullanıldığı ameliyatların süresi ise 4-10 saat arasında değişiyor” diyor. Masetti, “Yeni meme yapımında implant mı yoksa hastanın kendi dokusu mu kullanılmalı?” sorusunu, “Tercihim duruma ve hastaya göre değişir.

2 yöntem de kusursuz değil. Bu noktada kişiye özel en uygun tedaviyi seçmeye çalışıyor ve en az çabayla en iyi sonucu nasıl alacağımıza bakıyoruz” diyerek yanıtlıyor.

Sırttan alınan doku kullanılıyor

Masetti, kime hangi ameliyatın yapılacağının, memenin ve tümörün büyüklüğüne göre değişiklik gösterebildiğini söylüyor. Ufak memelerde implant yeterli olurken, büyük memelerde hastanın karın ya da sırtından alınan kendi dokusu kullanılıyor.

Meme rekonstrüksiyonunda hastanın kendi dokusunun kullanılması doğal memeye daha benzer sonuçlar alınmasını sağlıyor. En iyi kozmetik sonuç için bazen sağlam memeye de küçültme ya da kaldırma ameliyatları gerekebiliyor.

Uzman ekipte kimler olmalı?

Memenin alınması sonrası yeniden meme yapımı konusundaki başarılı çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Riccardo Masetti, meme kanserinin tedavisinde başarının, multidisipliner yaklaşım sonucunda elde edildiğini söylüyor.

Yani bu hastalığın teşhis ve tedavisinde farklı uzmanlık alanlarının birlikte çalışması gerekiyor. Masetti, meme kanserli bir hastanın tedavisini üstlenen ekipte yer alması gereken uzmanları şu şekilde sıralıyor:

• Meme cerrahları
• Plastik cerrahlar
• Medikal onkologlar
• Radyoterapistler
• Radyologlar
• Patologlar
• Fizik tedavi uzmanları ve genetik uzmanları

Meme kanseri öldürücü olmaktan çıkacak

Günümüzde, yağ dokusu üreten kök hücre transferi konusunda çok sayıda çalışma yapılıyor. Karın ya da bacaklardaki yağ dokusundan bu dokuyu üreten kök hücrelerin alınması ve memeye transferinin sağlanması, meme kanserinin tedavisine yönelik en önemli hedefler arasında yer alıyor.

“Gelecek 5 yıl içinde meme rekonstrüksiyonu çok daha etkili olacak” diyen ve çok daha iyi kozmetik sonuçlara ulaşacaklarına inandığını söyleyen Prof. Dr. Riccardo Masetti, bu konudaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtiyor.

Yapılan araştırmaların ve tedavilerin meme kanserini öldürücü bir hastalık olmaktan çıkaracağına dikkat çeken Prof. Dr. Masetti’ye göre, bu konuda kadınları eğitmek ve sağlıkları konusunda farkındalık kazanmalarını sağlamak çok önemli.

Düzenli muayene ve erken teşhisin kanserden duyulan korkuyu azaltacağını vurgulayan Masetti, günümüz gelişmeleri ışığında meme kanserinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu dile getiriyor.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)