Makyajda yeni moda doğal olmak

Doğallığın ön planda olduğu, makyajın, kadının güzelliğini gölgelemek yerine vurguladığı bir sezondayız. Hafif simli dudak parlatıcıları ve renkli göz kalemleri de bu yıl makyajda “olmazsa olmaz”lar arasında yer alıyor.

Ayrıca gözler ön planda olacaksa dudağın arka planda, dudak ön plandaysa da gözlerin arka planda olması gerekiyor.

“Gece makyajı ağır olur” diye bir şey de yok aslında. Geceleri aşırı boyalı gözler değil, gözün içine çekilen koyu renk kalemler sonucu ortaya çıkan “buğulu” bakışlar ve uzun kirpikler “in” artık… Ancak makyajın ve yeni trendlerin temiz ve bakımlı bir ciltte güzel durduğunu unutmamakta yarar var. Dolayısıyla sadece makyaja değil, cilt bakımına da önem vermek gerekiyor. İşte makyaj ve cilt uzmanlarından makyaj ve bakım konusunda dikkat edilmesi gerekenler…

“Makyajdan önce cilt bakımı şart”

Dr. Serpil Yüksel (Flavius Estetik ve Güzellik Merkezi)

*Yaz aylarına girerken cildi özellikle kremlerle güneşten korumak önemli. Güneş nedeniyle kalıcı lekeler oluşuyor, ayrıca güneş cildin çabuk yaşlanmasına yol açıyor.

*Cildin hava alması için gözeneklerin temizlenmesi lazım.

*Kişiye göre cilt bakımı değişiyor. Ancak genel olarak kişilerde önce cildi temizliyoruz. Buharla siyah noktalar temizlenerek gözenekler açılıyor. Daha sonra nem maskesi uygulanıyor. “Granüllü peeling” yöntemiyle cilt yüzeyindeki ölü deri tabakası ve pürüzler gideriliyor.

*Sivilceli ciltlerde “high frekans” dediğimiz sistemle sivilcelere yönelik bir program uyguluyoruz. Ayrıca oksijen maskesiyle gözeneklerin açılmasını ve cildin temizlenmesini sağlıyoruz. Bu bakımı altı haftada bir yaptırmakta yarar var.

*Evde her gün sabah-akşam temizleme sütüyle cilt temizlenmeli ve bol suyla durulanmalı. Asla sabun kullanılmamalı. Çünkü sabun cildi kurutuyor. Duruladıktan sonra mutlaka alkolsüz bir tonikle, pamuk yardımıyla cildinizi silmeniz ve nemlendirici sürmeniz gerekiyor. Güneşli havada koruyucu krem sürmek şart. Makyaj ise mutlaka bu uygulamalardan sonra yapılmalı.

*Cilt bakımı yapmadan ya da cildi temizlemeden önce yapılan makyaj cildi yıpratıyor. Gözenekler doluyor, sivilceler oluşuyor, cilt zayıflıyor, lekelenmeye ve kırışmaya açık oluyor.

*Bakım ürünleri cilt tipine uygun olmalı. Cilt tipinizi bir dermatoloğa ya da bir medikal estetik uzmanına danışarak öğrenebilirsiniz. Mağazalardaki kozmetikçilere pek güvenmemekte yarar var.

“Bu yaz dudak parlatıcıları ve dolgun, uzun kirpikler olmazsa olmaz”

Mehmet Yıldırım

– Kadınlar artık çok makyajdan hoşlanmıyor. Türk kadını evrim geçirdi adeta. Büyük markaların Türk pazarına girmesinden sonra, doğru makyaj yapmayı hanımlarımız tam anlamıyla öğrendi.

– Bu sezon özellikle eflatun, mürdüm, fuşya renkleri çok yaygın. Uçuk renkler moda. Yeşilin ise her tonu var. Baharda renkli göz kalemleri revaçta olacak. Ayrıca pembe ve bronz allıklar ön planda. Açık tenliler pembe, koyu tenliler ise bronz tonlarda allık kullanmalı. Elmacık kemiğinden şakaklara doğru, çok fazla yanaklara ve dudaklara inmeden, net hatlar yapmadan allık sürülmeli.

– Mat rujlar değil de, hem parlaklık veren hem de sedefli renklerin oluşturduğu dudak parlatıcıları çok moda. Bu sezon renkli dudak parlatıcıları “olmazsa olmaz” durumda. Sadece bu parlatıcıları bile sürüp sokağa çıkılabilir.

– Gece makyajı “ağır” olur diye bir şey yok. Aşırı siyahların değil, kirpiklerin ön planda olduğu, gözün içine çekilen koyu renklerde kalemler ve o kalemlerin dağıtılması sonucunda ortaya çıkan buğulu ve derin bakışlar önemli. Aşırı boyalı gözler, boyalı dudaklar asla tercih edilmiyor.

– Aşırı fondöten ve pudradan kaçınılmalı. Bunlar artık hiç yok. Eskiden fondöten, pudra, rimel, far, ruj gibi şeylerin hepsi aynı anda kullanıldığında “makyaj yapmış” hissederdi kadın kendini. Mevcut güzelliklerini örtüp resim gibi olurdu suratları. Makyaj kadının güzelliğini ön plana çıkarmalı, güzelliğini gölgelememeli. Çok fazla makyaj yapmak hiçbir zaman kadını güzelleştirmez. Aksine ters teper.

– Kirpiklerin modası hiç geçmedi. Kadınlar da erkekler de uzun ve güzel kirpiklerden hoşlanıyor. Dolgun ve uzun kirpik olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Kemikleşmiş bir beğeni bu. Kesinlikle bu sezon da kirpikleri dolgunlaştırıcı ve uzatıcı özelliği olan rimeli tavsiye ediyorum.

“Dolgun ve canlı dudaklar ön planda”

Neriman Eröz

– Yeşillerin, sarıların, turuncuların olduğu bir yaz bekliyor bizi bu yıl. Pırıltı ve parlaklık var ama yavaş yavaş doğala dönülen bir sezon olacak.

– Beyaz çok ön planda. Ancak neon renkleri de var. Ayrıca göz makyajında geometrik desenlere de yönelinmiş durumda.

– Bu yıl doğal, dolgun ve canlı dudaklar ön planda. Sert dudak kalemleri, kontürler de tercih edilmiyor pek.

– Makyajda göz ön plandaysa dudak geri planda, dudak ön plandaysa gözler arka planda olmalı. Hepsinin öne çıkması yanlış.

– Gündüz makyajına göre gece makyajında vurgulu dudaklar ve vurgulu gözler var. Gece biraz daha pırıltı kullanıyoruz.

“Kırmızımsı rujlar revaçta”

Oya Tolga

– Bu sezon koyu, füme ve mat renkler var. Parlaklığı da dozunda kullanabiliyoruz.

– Rujlar biraz daha kırmızımsı tonlarda. Ancak burada çok vurucu bir kırmızı değil, yumuşak bir kırmızı kullanıyoruz.

– Doğallık hep ön planda. Bu yıl da öyle.

– Koyu renk göz makyajı aslında pek de doğal sayılmaz. Ama biz tarihten bu yana gözümüze sürme çeken ve koyu renk göz makyajını seven bir milletiz. Bize doğal geliyor olabilir.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)