Lenslerdeki gizli tehlike

Denizli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüdai Dönmez, lensin bir aksesuar gibi kullanılmasının hastalıklara yol açabileceğini söyledi.

Kontak lenslerin gözlüğün optik özelliklerini barındığını, boyut olarak daha küçük olduğu için tercih edildiğini belirterek, hem estetik açıdan hem de gözlük kullanmak istemeyenler için iyi bir seçenek olduğunu ifade etti.

Lenste dikkatli olmak gerektiğini söyleyen Dr. Dönmez, uzun süre kullanımın gözü oksijensiz bıraktığını ve beyaz kısımlarda damar oluşturduğunu vurguladı: “Korneanın dışarıdan oksijen alan bir yapısı var. Kontak lensle gözün üstünü kapatırsak, dışarıdan oksijen alamaz.

Bu durum uzun yıllar devam ettiğinde oksijen alamayan göz, kendine yeni damarlar aramaya başlar ve etrafındaki beyaz kısımlarda kırmızı damarlar oluşur. Bu da göz sağlığı açısından olumsuzdur.”

Lensin bir aksesuar olarak algılanmaması gerektiğini anlatan Hüdai Dönmez, 14 yaşından sonra takılmasının daha sağlıklı olduğunu ifade etti:

“Lens takarken gözün mikrop kapmaması için hijyen kurallarına uymak son derece önemlidir. Katarakt ameliyatı olmuş kişilerde ise yaşı ne olursa olsun lens tavsiye ediyoruz. Gençlerde lensin yaygın olarak kozmetik amaçlı kullanıldığını görüyoruz. Bu durumu, bir uzman olarak tavsiye etmiyoruz. Uzun süre lens takmak, gözde alerjiye sebep olabildiği gibi oksijen ihtiyacı doğurabilmekte ve görme bozukluklarına zemin hazırlayabilmektedir.”

Gözleri arasında numara farkı olanlara lens kullanımını tavsiye ettiklerini belirten Dr. Dönmez, lens ve gözlük seçiminde mesleğin önemli olduğunu, tekstilde pamuk tozlarının içinde çalışan kişilerin gözlük takmasının daha doğru olacağını açıkladı.

Hüdai Dönmez, lensleri çıkarıp takarken ellerin temizliğine dikkat edilmesini, evde geçirilen zamanlarda çıkarılarak gözün havalandırılmasını, kullanılmadığı zaman da lenslerin özel suyunda bekletilmesini tavsiye etti.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)