kök hücresinden sentetik kan üretilecek

Independent, İngiliz bilim adamlarının üç yıl içinde embriyonik kök hücreden sentetik kan üretebileceğini duyurdu. Çalışmalar konusunda olası engeller ise teknik değil etik…

İngilitere’ de yayınlanan Independent gazetesinin haberine göre, İngiltere’de çeşitli kamu ve özel kuruluşların ortaklaşa yürüttüğü ve milyarlarca sterline mal olan ‘sentetik kan üretimi’ çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Çalışmayı yürüten bilim adamları, başarısız tüp bebek tedavisi sonucunda oluşan embriyolardan elde edilecek kanların gönüllülerde ilk denemelerini üç yıl içinde yapmayı planlıyor.Bilim adamları, çalışmanın şimdiki aşamasında, diğer kan gruplarına da kan verebilen ve nüfusun sadece yüzde 7’sinde görülen ‘sıfır’ grubu kan taşıyan embriyoları tespit etmeye çalışıyor.

Sonraki aşamada embriyonik kök hücrelerinin, acil kan nakli ihtiyacında kullanılmak üzere yeterli oksijen taşıyabilen, olgun kırmızı kan hücresi üretecek şekilde harekete geçirilmesi hedefleniyor.

Sorun bilimsel değil etik

Projenin koordinatörlüğünü yürüten Edinburg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Marc Turner, resmi bir açıklama yapmaktan kaçınırken, Independent’a konuşan Britanya Ulusal Kan Servisi’nden bir yetkili, projede ileri aşamalara gelindiğini ama asıl sorunun teknik ya da bilimsel değil etik olduğunu söyledi.

Kök hücrelerin üretimi için embriyoların yok edilmesinin pek çok çevreyi rahatsız edeceği belirtilirken, büyük tartışmaların yaşanması bekleniyor. Sentetik kan üretimine destek veren çevrelerse, teorik olarak tek bir embriyodan, tüm ülkeye yetecek kan üretiminin mümkün olabileceğine ve yürütülen çalışmalarla binlerce hayatın kurtarılabileceğine vurgu yapıyor.

İngiltere’deki çalışma ve tartışmalar devam ederken, İsveç, Fransa ve Avustralya’da da benzer çalışmaların yapıldığı biliniyor. Geçtiğimiz sene ABD’de Advanced Cell Technology adlı bir biyoteknoloji şirketi, embriyonik kök hücrelerden milyarlarca ünite kan üretilebileceğini açıklamış ancak ABD’deki çalışmalar hem Bush yönetiminin karşı tavrı hem de mali yetersizlikler nedeniyle başka tarihe ertelenmişti.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)