Kanserle Mücadelede Etkin Tedavi Yöntemi “Proton Terapi”

Türk Kızılayı, bir süre önce Çanakkale Kestanbol’da bulunan bir araziyi, Çanakkale Valiliğiyle yapılan protokol ile üzerine alıp, “Proton Terapi” yönteminin öncülerinden ABD’li The Sunland firmasını yatırım için davet etti.

Türkiye’ye gelerek bölgenin yüzey, iklim ve yer altı özelliklerini inceleyen ABD’li uzmanlar, yatırım yapma kararlarını Türk Kızılayına bildirdi.

Dünyada sayılı merkezde uygulanan yöntem, Orta Doğu, Balkanlar, kuzey komşular ve Türk cumhuriyetlerinde bulunmuyor.

Kansere karşı en etkin ve yan etkisiz tedavi yöntemi olarak bilinen “Proton Terapi” yönteminde, kemoterapiden farklı olarak sadece kanserli hücre hedef alınıyor ve vücudun diğer organları herhangi bir zarar görmüyor.

Açıklamada, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali’nin de görüşlerine de yer verildi. Küçükali, yüzde yüz yabancı sermaye ile kazandırılan projeyle, hem kanser hastalarına yönelik son teknoloji ürünü bir tedavi yöntemini insanlığın kullanımına sunacaklarını, hem de Türk Kızılayını çok önemli bir gelire kavuşturacaklarını belirtti.

Protokol, Türk Kızılayı adına Genel Başkan Tekin Küçükali ve The Sunland adına Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Mejia tarafından yarın imzalanacak.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)