Daha küçük kalçalar için egzersiz yapın

Kadınların ortak sorunu “kalçaları daha ufak hale getirmek”… Geniş kalçalar, beslenme düzensizliği sonucu olabileceği gibi, pelvisin büyük olmasına bağlı da olabilir. Yani pelvisi büyük olanın kalçası büyük olur! Bu kategoriye giren bir özelliğiniz varsa, armut vücutlusunuz demektir. Kalçalarınızda bel çevrenizden daha çok kilo alabilirsiniz.

Küçük, dar ve sıkı kalçalar… Biraz özen, bakım ve egzersiz ile kalçalarınızı forma sokabilir ve onlara seksi bir görünüm verebilirsiniz.Kadın vücudunun en çok ilgi çeken bölgelerinden olan kalçaların biçimli olması aslında bir hayal değil.

Biraz özen, bakım ve egzersiz kalçalarınızın forma girmesinde ve seksi bir görünüm almasında son derece etkili olabiliyor. Dişiliğin sembolü kalçalar için yapmanız gereken tek şey biraz zaman ayırmak ve gayret göstermek.

Sudan yararlanabilirsiniz
Bildiğiniz gibi suyun sağlığımız üzerindeki yararları saymakla bitmiyor. Suyun cilt ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olan suyu asla ihmal etmeyin. Günde 13 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Spor yapmak şart
Sıkı ve biçimli kalçalara sahip olmak için bu bölgedeki kaslarınızı çalıştırmanız şart. Bunun için en ideal hareket şudur: Yere sırt üstü uzanarak kalçanızı 10 kere kaldırıp indirin. Daha sonra yukarıda 10 saniye kadar tutun. Bu hareketi 4 kez tekrarlayın. Bunun dışında yüzme, yürüyüş özellikle de bisiklete binmek de kalçalar için önerilen egzersizler arasında yer alıyor. Masaj kalçalar için de çok yararlı. Piyasada satılan masaj aletleri ile yapabileceğiniz gibi suyla da masaj yapabilirsiniz. Özellikle soğuk suyun basıncı kalçalarınızın sıkılaşması için ideal.

Özellikle masa başında oturarak iş yapan kadınların büyük bölümünde alınan kilolar kalça bölgesine gidiyor ve zamanla dolgun kalçalar ortaya çıkıyor. Bu nedenle gün boyu hareketsiz kalmayın. Ofisiniz üst katlarda ise asansör yerine merdivenleri kullanın. Yürüyebileceğiniz mesafeler için arabanıza ya da toplu taşıma araçlarına binmeyin.

– Kalçalarımı küçültmek için hangi egzersizler yararlı olabilir?

Bu sık sorulan bir soru. Kötü haber; kalçalarınız geniş ise, bu kemik yapı işlevinizin bir parçasıdır; daha geniş leğen kemiği, daha geniş kalçalar. İyi haber ise; eğer bu kategoride iseniz, muhtemelen armut tipi (“elma” tipi vücut şekli tersi) vücut şekline sahipsiniz. Bu, bel çevrenizden ziyade yağı daha çok kalçalarınızda depoladığınız anlamına gelir. Kıyafet satın alırken çok sinir bozucu olmasına rağmen, armut tipi vücut şekline sahip olanların kalp hastalıklarına yakalanma riski çok düşüktür. Bölgesel olarak kilo veremezsiniz o yüzden bu bütün vücudunuzda kilo vermenize ve bedeninizdeki yağsız kas miktarını artırmanıza yarayacak bir egzersiz programını benimseyin.

Haftada 3 veya 5 kere 30-45 dakika boyunca aerobik egzersizleri yaparak çalışın. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok kalori yakacaksınız, o yüzden egzersiz zamanınızı uzatmak için yürüyün, koşmayın. Bisiklet sürmek ve buz pateni yapmak, kalori yakmanın ve aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmenin diğer yollarıdır. Bacak indirip kaldırma gibi yer egzersizleri, kasları güçlendirmede (yağsız kas) ve vücut yağlarını azaltmada etkili değildir. Üst ve alt vücudunuzu sıkılaştırmak için çömelme ya da hamle gibi egzersizler yapın. İki hafta önce “basen” idmanı taslağını çıkardık. Hiçbir ağırlık çalışması uygulamıyorsanız, orada tavsiye ettiğim egzersizlerden biriyle başlayın.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)