Çocukların uzak durması gereken yiyecekler

Çocuklar için önemli sağlık sorunlarına neden olabilecek düzeyde tehlikeli olabilecek yiyecekleri açıklayan Amerikan Pediatri Akademisi, bu gıda maddeleri ve tüketim miktarları konusunda anne-babaların dikkatli olması gerektiğini belirtti. İşte çocuklar için sakıncalı olabilecek gıda maddeleri listesi…

Patates kızartması

İçinde yüksek oranda bulunan akrilamid maddesi nedeniyle uzun süre tüketilirse damar sertliğine, şişmanlığa ve kansere neden olabiliyor.

Boyalı şeker

İçinde boya yapıcı kimyasalları barındıran şekerler diş çürümesi başta olmak üzere, obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine neden oluyor

Patlamış mısır

Araştırmalar yüksek kalori içeren patlamış mısırın yüksek oranda doymuş yağ içerdiğini gösteriyor.

Fıstık

Görülme oranı yüzde bir olan ve ölümle sonuçlanan fıstık alerjisi nedeniyle çocuklara fıstık verilmesi sakınca yaratıyor.

Pasta

Fazla tüketilmesi obeziteye giden yolda önemli etki yapan pastaların içinde çok miktarda bulunan şeker, yağ, un gibi maddeler aynı zamanda mide hastalıklarına da neden oluyor.

Ton balığı

Dünyanın en çok tüketilen balıklarından olmasına rağmen, ton balığının çok fazla tüketilmesi sinir sisteminde harabiyete ve kalp hastalıkları riskinde artışa yol açıyor.

Sosis

Amerikan Pediatri Akademisi, 10 yaşından küçük çocuklardaki boğulma olaylarının yüzde 17’sinin sosisten kaynaklandığını, sosisli sandviçin uyarıyla satılması gerektiğini söylüyor.

Makarna

Hamurdan yapılan makarnanın fazla tüketilmesi hem şişmanlatıyor hem de mide hastalıklarına zemin hazırlıyor.

Cips

Uzmanlar cipsin, kanserden obeziteye, diyabetten Alzheimer hastalığına kadar birçok hastalığa neden olduğunu söylüyor.

Dondurma

İçindeki maddelerin kolay bozulabilmesi nedeniyle bağırsak hastalıklarına yol açıyor. Ancak kalsiyum açısından zengin olduğu için kontrollü tüketilmesi öneriliyor.

Asitli içecek

Asitli içecekler mide ve bağırsak hastalıklarına neden oluyor.

Krem peynir

Yüksek oranda yağ içeren bu ürünler kalp sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Hamburger

En zararlı yağ türü olan trans yağlar kullanıldığı için hamburger, çocuklarda obeziteye zemin hazırlıyor ve kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalık riskini ciddi oranda arttırıyor.

Kabuklu deniz ürünleri

Doğru şekilde temizlenmeyen kabuklu deniz ürünleri bağırsak hastalıklarına yol açıyor.

Salam

İçinde sodyum nitrit bulunan salam ve sosisin tüketilmesi kansere neden oluyor.

Çikolata

Yüksek orandaki kakao, şeker ve katkı maddeleri içeren çikolata kandaki kolesterol miktarını yükseltiyor. Tüketilen miktara dikkat etmek gerekiyor.

Hazır çorbalar

Toz haline getirilmiş, defalarca işlem görmüş, içinde çok fazla katkı madde bulunan hazır çorbalar kansere neden oluyor.

Çiğ yumurta

İçinde bulunabilecek zararlı Salmonella mikrobu nedeniyle hastalıklara ve zehirlenmeye yol açıyor.

Dondurulmuş gıdalar

Dondurulma işlemleri sırasında zararlı organizmalar ürediği için dondurulmuş gıdalar mide ve bağırsak hastalıklarına yol açıyor.

Hamur işi

Bu tür yiyecekler hem kolesterol dengesini bozuyor hem de yüksek kalori içerdiğinden obeziteye ve ona bağlı hastalıklara zemin hazırlıyor.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)