Çocuklarda obeziteye dikkat

Çocuklarda obeziteye dikkat

Çocuklarda görülen obezitenin gün geçtikçe artış gösterdiğini ve tedbir alınmazsa ileri yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyleyen uzmanlar, özellikle çocukluk dönemlerinde alınabilecek önlemlerle obezite hastalığının engellenebileceğini belirtiyor.

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, çocukluk obezitesinin ülkemizde hızla yayıldığına dikkat çekti.

Çocukların şişmanlığını genetiğe bağlayan ailelerin olduğunu söyleyen Prof. Garipağaoğlu bugün yaşananları, “Eskiden çocuklar okula yürüyerek giderlerdi şimdikiler servisle, eski çocuklar sokakta oynarlardı bugünküler PC başında…” diyerek açıkladı.

Önemli olan noktanın beslenme ve orta derecede hareketi bir arada tutmak olduğunu aktaran Garipağaoğlu, bilinçli beslenmenin genetiği kontrol altına almak olacağını ifade etti.

Özellikle çocukların bel çevresi ölçümünün çok önemli olduğunu aktaran Garipağaoğlu, “Abdominal obezite varsa dikkat edilmesi gerekir. Toplumumuzda kilo ve boy ölçüleri anormal olan çocuklar var ve bu karaciğer açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur.” diye konuştu.

2 yaşın altındaki çocuklarda diyet önerilmediğini kaydeden Prof. Dr. Garipağaoğlu şunları söyledi:

“2-7 yaş arasındaki çocuklar için yaşa uygun sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite esas alınarak, önce ağırlık artışı durdurulur. Zaman içinde incelmeye olanak sağlanır.

Felsefemiz, ‘yeterli miktarda yiyin, fazla ya da az değil’ olmalıdır. Bazı aileler kendi yemediklerini zorla çocuklarına yediriyorlar. Çocuklara ebeveynlerinin rol-model olması gerekmektedir.”

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)