Bakanlıktan Pioglitazon açıklaması

Sağlık Bakanlığı’nca, pioglitazon adlı etkin maddeye ait çalışmaların değerlendirilmekte olduğu belirtilerek, bugüne kadar olduğu gibi halkın sağlığını ilgilendiren bilimsel gelişmelerin mevzuata uygun şekilde ve en kısa zamanda sonuçlandırılacağı bildirildi.

Kansere neden olduğu için Fransa’da yasaklanan ‘Pioglitazon’ maddesi içeren ilaçlarla ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde basında “pioglitazon” adlı etkin madde ile ilgili haberlerin yer aldığı anımsatıldı.

Pioglitazonun diyabet hastalığında yüksek kan şekerinin düşürülmesinde kullanıldığı belirtilen açıklamada, bu etkin maddenin dünyada ruhsatlandığı ilk tarihin 15 Temmuz 1999, Türkiye’de ise 31 Aralık 2009 olduğu bilgisine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı’nca 24 Eylül 2010 tarihinde pioglitazon ile kimyasal benzerliği olan rosiglitazon etkin maddesinin gerekli incelemeler yapılarak yasaklandığı hatırlatılan açıklamada, “O tarihten itibaren şu anda habere konu olan pioglitazon adlı molekül incelemeye alınmıştır. Benzer şekilde bu etkin madde güvenlilik değerlendirmesi yapılmak üzere Mart 2011 itibariyle Avrupa İlaç Ajansı’nın da (EMA) gündemindedir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“9 Haziran 2011 tarihi itibariyle Fransa, kesinleşmeyen bir çalışmanın sonuçlarına istinaden pioglitazon içeren ürünleri yasaklamıştır. EMA tarafında yapılan 9 Haziran 2011 tarihli duyuru ile bu konunun 20-23 Haziran 2011 tarihinde görüşülerek bir karara bağlanacağı ifade edilmiştir. Tarafımızca bu konu bilinmekte olup pioglitazon adlı etkin maddeye ait çalışmalar değerlendirilmektedir. Üyesi olduğumuz İsveç Upsala Monitoring Center başta olmak üzere dünyanın saygın kuruluşlarının ilaç güvenliliğine ilişkin duyuruları Bakanlığımızca titizlikle takip edilmektedir. Upsala Monitoring Center ilaçların beklenmeyen aksi etkilerinin derhal bildirildiği uluslararası bir merkezdir.

Bugüne kadar olduğu gibi halkımızın sağlığını ilgilendiren bilimsel gelişmeler mevzuatımıza uygun şekilde ve en kısa zamanda sonuçlandırılacaktır. Halkımızın Bakanlığımıza güvenmeye devam etmesini ve yapacağımız açıklamalara göre tedavisini sürdürmesini arzu ediyoruz.”

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)