Baharla gelen enfeksiyonlara dikkat

Bahar aylarının gelmesiyle Kırım Kongo kanamalı ateşi ve Batı Nil virüsü gibi viral enfeksiyonların insanlara bulaşma riski de artıyor.

Uzmanlar, risk altındaki vatandaşların bu enfeksiyonlardan korunmak için bilinçli ve dikkatli davranması gerektiğini ifade ediyor. Erken teşhis ve destek tedavisinin önemine dikkat çekiyorlar.

Derneğin yönetim kurulu üyesi Dr. Taner Yıldırmak, Kırım Kongo ve Hanta enfeksiyonlarının, tedavileri zor ve ölümcül sonuçlar doğurduğu için öne çıktığını belirtiyor.

Viral enfeksiyonlar ve Türkiye’de görüldükleri bölgeler şöyle:

Batı Nil virüsü: At, kuş ve insanlar arasında sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor. Hayvanlarda ölümcül salgınlara yol açıyor. Ağustos 2010’da Manisa’da görüldü.

Toscana virüsü (TATARCIK HUMMASI): Tatarcık sineklerinin ısırığıyla bulaşıyor. Sıtmaya benzer belirtiler gösteriyor. Beyin ve zarlarını etkileyebiliyor. Akdeniz, Ege ve Trakya riskli alanlar. En son 2010’da Kahramanmaraş’ta salgın görüldü.

Kırım Kongo kanamalı ateşi: 2002’den beri yaz aylarının (mayıs-ekim) kabusu. Kırsal bölgelerde kene ısırığıyla insanlara bulaşıyor. Büyük can kayıplarına yol açıyor.

Hanta virüsü: Ateş, kanama ve böbrek yetmezliği yapabiliyor. Kemiricilerden bulaşıyor. Kırsal bölgelerde ve ilkbahar-yaz aylarında rastlanıyor. İlk salgın 2009’da Zonguldak ve Bartın’da ortaya çıktı.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)