Akne sivilcelerinizi sıkmayın

Uzmanlar 13-45 yaş arası yüz ve vücudunun her hangi bir yerinde görülen sivilce (akne) ile oynanması, patlatılmasının önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Yozgat Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Tekin, genelde 13-45 yaş arası yüz ve vücudunun her hangi bir yerinde görülen sivilce (akne) ile oynanması, patlatılmasının önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Deride bulunan yağ bezi hücrelerinin artması ve ciltte bulunan bakterilerden dolayı ciltte sivilcenin sıklıkla görülebileceğini belirten Dr. Tekin, “Kronik rahatsızlıklardan dolayı da vücutta sivilceler olduğu gibi, değişik sebeplerden kaynaklı oluşan sivilceler yüz, sırt bölgesi ve kollarda sıkça da görülebilir.

Kişinin yüzüyle oynaması, sıkması, kaşıması, iz kalma riskini artırır Akne uzun süren bir hastalıktır, dolayısıyla uzun sürebilecek tedavi gerektirir. Bu durumda erken tedavinin önemi büyüktür. İlaç tedavisi kişiye göre değişir.

Bu nedenle arkadaştan, komşudan ilaç tavsiyesi almak yanlıştır İlaç seçimini uzman hekim, hastanın yaşına, cinsiyetine, sivilcelerin şiddetine, yaygınlığına göre yapar. Tedavi süreci içerisinde hasta belirli aralıklarla kontrole gelmelidir.” dedi.

İnsanlarda çeşitli rahatsızlıklardan dolayı vücutta kaşıntı olduğunu ifade eden Tekin, “Kaşıntı kişilerde çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklan çoğunda zaman zaman rastlanan bir durumdur. Bu kaşıntının nedenleri ise vücudun pek çok sistemiyle olan ilgisinden kaynaklanmaktadır.

Kaşıntı, kronik böbrek yetmezliğinden karaciğer hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığın belirtilerinden biri olabilir. Bu durumda hemen bir uzman hekime görünmekte fayda vardır.” diye konuştu.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)